سعدی افشار درگذشت

انا ا... و اناالیه راجعون

سعدی افشار درگذشت

سعدی افشار سیاه‌باز تئاتر ایران در سن 79 سالگی از دنیا رفت.

سعدی افشار با نام کامل سعدالله رحمت‌خواه (۱۳۱۳ - ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ در تهران) بازیگر کمدی ایرانی بود که در نمایش‌های موسوم به سیاه بازی و یا تخته حوضی به ایفای نقش می‌پرداخت.

او تا ششم ابتدایی درس خوانده، برای نخستین بار در سال ۱۳۳۰ بر روی صحنه رفت. سعدی افشار تنها بازمانده نمایش سیاه بازی در ایران بود.

مراسم بزرگداشت وی در سال ۱۳۸۵ با حضور بسیاری از بزرگان تئاتر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. همچنین در فیلم تهران ۱۵۰۰ نیز از او یاد شده بود.

او در نوزدهم آوریل سال ۲۰۱۳ / ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ بعداز تحمل یک دوره ی طولانی بیماری به علت عفونت ریوی و پوکی استخوان در خانه شخصی خود در تهران درگذشت. هم زمان تاتری از او به اسم فیس پوک روی صحنه بود.

پدر تئاتر سیاه بازی ایران درگذشت

سعد‌الله رحمت‌خواه مردی بود که روزگاری در یکی از کوچه پس کوچه‌های شهر تهران زندگی می‌کرد. در خیابان مردی بود ریز نقش با صدایی زنگ‌دار که با همه اهل محل خوش و بش می‌کرد. اهل محل هر روز دیدن سعدالله رحمت‌خواه برای‌شان عادت شده بود و اگر روزی او را در حین سلام و علیک نمی‌دیدند نگرانش می‌شدند اما در همین شهر تهران و در محلات دیگر کمتر کسی سعدالله رحمت‌خواه را می‌شناخت. وقتی از میان مردم شهر تهران گذر می‌کرد کمتر کسی به این مرد ریزنقش توجه می‌کرد.

من هم تعدادی از مجموعه کارهاشو دارم ولی به دنبال سایر کارهای هنریش هستم

روحت شاد که خندانی ولی کسی لبخندی بر لبانت ننشاند.

/ 0 نظر / 14 بازدید