زن فقط فرمانده خانه نیست

به نام خالق زن

زن فقط فرمانده خانه نیست

زن دوشادوش مرد در تاریخ اسلام، ایفای نقش می‌کند. در قرآن هر جا که نام مرد می‌آید پشت سرش زن نیز حضور دارد. در تاریخ اسلام هر آنجا که مردی قرار است مسئولیتی برعهده گیرد زنی در کنار او و پابه پای او پیش می‌رود.

برخلاف آن چیزی که در چند سال گذشته پیرامون جایگاه و حقوق زن در اسلام مطرح شده، زن مسلمان در وظایف اجتماعی و سیاسی دست کمی از مرد ندارد. حضرت مسیح (ع) با مریم (س) شناخته می‌شود و ابراهیم (ع) با هاجر و سارا، نبی اکرم (ص) در کنار خدیجه (س) رشد می‌کند، علی (ع) و زهرا (س) چنان نامشان به هم گره می‌خورد که تاریخ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. امام حسین (ع) در کربلا می‌ماند اگر زینب (س) نبود و منتظران مهدی (عج) نام او را در کنار نام مادرش نرجس زمزمه می‌کنند.

در واقع زن مسلمان در بعد اجتماعی و سیاسی دست کمی از مرد مسلمان ندارد. در همین جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) زمانیکه نماینده برای شوروی فرستاد در جمع مردان یک زن نیز قرار داد. دختران امام (ره) هر کدام در حوزه تحصیل و تاثیرگذاری دست کمی از پسران او نداشتند. این یک قصه نیست، واقعیتی است که در ذات اسلام وجود دارد و جایگاه زن چنان محکم و استوار است که هیچ کسی نمی‌تواند خدشه‌ای به آن وارد کند.

در شیعه این جایگاه محکم‌تر هم می‌شود زمانیکه بدانی شیعه از زهرا (س) نشات می‌گیرد و فرزندان علی (ع) با نام مادرشان شناخته می‌شوند. دختر پیامبر چه در زمان حیات او و چه بعد از زندگی گوهربار ایشان نقشی بزرگ و تاریخی را برعهده می‌گیرند. همین نقش به زینب (س) منتقل می‌شود و تاریخ زنی را روایت می‌کند که در همه لحظات عمرش هم پای پدر و برادرانش به حماسه سازی می‌پردازند. زینب (س) خطابه می‌گوید، انقلاب می‌کند و چنان تاثیرگذار است که امروز هر وقت نام حسین و کربلا می‌آید در کنارش نام زینب (س) نیز طنین‌انداز است.

ظلم است به اسلام اگر جایگاه زن را عده‌ای در آن کوچک شمارند. در این دین و مکتب زن فقط فرمانده خانه نیست، شهروندی است که در کنار مردان و البته با حفظ همه ویژگی‌های زنانه به فعالیت و پویایی مشغول است.

دختران جوان ایران امروز تحصیل کرده‌هایی هستند که در کنار پسران جوان ایرانی می‌سازند و ایران را آباد می‌کنند. زنان ایرانی به همان اندازه که خانه را مدیریت می‌کنند، در جامعه نیز نقشی بزرگ و تاثیرگذار برعهده دارند. زن ایرانی نه یک شخصیت درون خانواده بلکه امروز یک شهروند تاثیرگذار و پیشرو است. تحولات چند سال گذشته و حضور موثر زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و نقش ویژه آنها در سازمان‌های مردم نهاد نشان می‌دهد زن مسلمان ایرانی دوشادوش مرد ایرانی تلاش می‌کند و زحمت می‌کشد و این از ثمره اتکا به زنان موثر و موکد در دین و شرع است.

میلاد فاطمه زهرا (س) که ملقب به نام "زن و مادر" شده است تحولی در تاریخ اسلام ایجاد می‌کند و در دوره‌ای که دختران و زنان تحت ظلم مردانه عرب بودند زهرا (س) محبوب‌ترین انسان نزد خداوند و رسولش می‌شود. تاکید بر میلاد زهرا (س) به حدی زیاد است که سوره کوثر به نام او نازل می‌شود و این دختر و زن در طول زندگی کوتاهش نقشی بزرگ و تاثیرگذار ایفا می کند و زن مسلمان را در نقطه‌ای فراتر از ذهن عرب آن روز قرار می‌دهد.

زن مسلمان هنوز هم همان جایگاه را می‌‌تواند داشته باشد کسی که تاثیر می‌گذارد، متحول می‌کند و زندگی را نه از جایگاه صرفاً خانه‌داری بلکه با ایفای نقش ویژه اجتماعی لطافت می‌بخشد.

 

/ 2 نظر / 19 بازدید
دریا

[پلک][ماچ][ماچ]

حمیدرضا

عیدتون مبارک زن فقط لیلا حاتمی عاشقشم چون خیلی هنرمنده دوسش دارم چون فهمیده است[چشمک]